img
503 157 337
CZYNNE 8:00 - 17:00
img
PRODUCENT:

GOŹDZIKI CAŁE 100g PREMIUM

 • Cena brutto: 11,24 zł
Niedostępny
szt.
 • Dodaj do mojej listy

  Goździki to w istocie suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego - niewielkiego, wiecznie zielonego drzewa. Drzewa goździkowe nie przekraczają 12-20 m wysokości. Potrzeba aż dwudziestu lat by osiągnęły pełną dojrzałość. Owocują przez kolejne pięćdziesiąt lat. Najlepiej rosną w warunkach podrównikowego klimatu morskiego. Jeszcze zamknięte, różowe pąki kwiatowe zbierane są na krótko przed kwitnieniem, a następnie suszone na słońcu, aż do uzyskania brązowej barwy. Spośród przypraw zawierają one największą ilość olejku lotnego, ponadto zawierają tłuszcze i żywice.

  Zastosowanie:

  Goździki używać można jako aromatyczną przyprawę zarówno do dań pikantnych, jak i słodkich. Doskonale podkreślają smak potraw mięsnych, z dziczyzny, ryb oraz białej i czerwonej kapusty, stanowią również ważny składnik mieszanek przyprawowych dodawanych do pasztetów i podkreślających wydźwięk mięsnych farszów. Mogą być stosowane w całości – wystarczy wbić je w porcję mięsa lub wybrane warzywa; można je również stosować w postaci mielonej lub po wstępnym rozdrobnieniu, np. w moździerzu lub młynku do kawy. 

  Goździki to ważny składnik cenionych mieszanek przyprawowych kuchni orientalnej. Znajdziemy je m.in. w takich kompozycjach jak chińska przyprawa 5 smaków, indyjskie Garam Masala czy curry, jak również arabskie Ras el Hanout czy etiopski bakarat. Idealnie komponują się ze słodkim ryżem, pieczywem, ciastami (przede wszystkim piernikiem i keksem), stanowią wyśmienity dodatek do kompotów, owocowych przetworów (dżemów, konfitur i powideł), ponadto do grzanego wina i piwa, likierów i kawy. Podkreślają smak marynowanych warzyw oraz wytrawnych sosów typu chutney.

  Aromat goździkowy należy do szczególnie trwałych i odpornych na działanie wysokiej temperatury, dlatego przyprawę należy stosować z umiarem. W przeciwnym razie jej smak potrafi zdominować całą potrawę. W przypadku wykorzystania całych pączków goździka nie należy ich spożywać, lecz należy usunąć w całości z serwowanego dnia.

  Kraj pochodzenia:

  Sri Lanka

  Waga: 100g

  img
  Zapisz się do newslettera, a otrzymasz informację o nowościach i promocjach